Jakie studia wybrać? Perspektywy.

Często nie potrafimy zdecydować się na dane studia. Myślimy miesiącami jaki kierunek byłby dla nas idealny. Przychodzi czas, gdy musimy wybrać miejsce, gdzie chcemy kontynuować naukę. Wybór nie jest prosty, a ja chciałabym wam trochę w tym pomóc.

Sama mam dylemat, gdzie dalej iść. Najgorsze jest to, że interesuje mnie wiele kierunków.
A wy? Jesteście w trakcie studiów, po czy przed? Jeśli przed to ten post jest dla was.
Postaram się pomóc wam wybrać odpowiednie studia za pomocą strony Perspektywy.
Można także zaopatrzyć się w papierowy informator. Nic to nie kosztuje, jednak trzeba znaleźć stoisko Perspektyw na targach edukacyjnych. Podejrzewam, iż na większości targów znajdziecie takie stoisko. Ja ten informator nabyłam w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
1. Wybór interesujących nas kierunków.
Najeżdżamy myszką na "studia, kierunki" i tam wybieramy "Kierunki studiów"
Przeglądamy wszystkie możliwe kierunki i wchodzimy w te, co nas interesują. Tam znajdziemy informację, na jakich Uczelniach występuje dany kierunek.
Te studia które początkowo nas zainteresowały dodajemy do porównania.
Można też zapisać na kartce dane kierunki na wybranych uczelniach. Dlaczego? Do porównania na stronie, możecie wybrać tylko 10 kierunków. Jeśli ktoś z was ma na uwadze, więcej ich, wystarczy zapisać na kartce.
2. Kierunki
Podstawą jest sprawdzenie, co dany kierunek ma za sobą i jaką specjalność dana Uczelnia proponuje. Jeśli oczekujecie od Pedagogiki specjalności "Animacja społeczna i zarządzanie kulturą" zamiast "doradztwa zawodowego i personalnego". Należy w takim razie zorientować się na jakich studiach proponują dane specjalności, a na jakich nie i te niepasujące odrzucić.
Powinniśmy zagłębić się w to na czym dokładnie polega dany kierunek i co możemy zyskać po skończeniu takich, a nie innych studiów.
3. Rekrutacja
Chodzi tu o rozszerzenia.
Tym z was, którzy mają jeszcze dużo czasu do wyboru studiów, ten punkt nie zagraża, ponieważ możecie wybrać jakiekolwiek rozszerzenia. Jednak jeśli zostało ci mało czasu, lub zdajesz sobie sprawę, że nie dał byś rady zdać rozszerzenia z Chemii czy Fizyki. Wystarczy przeanalizować sposób rekrutacji w tych kierunkach które wybrano i usunąć z listy te, które w swojej rekrutacji mają nieodpowiednie przedmioty.
4. Miasto
Kilometry... Dla wielu z was na pewno jest to przeszkodą. Wystarczy obrać sobie maksymalną odległość między rodzinnym domem i studiami. Czy po prostu odrzucić Uniwersytety, które znajdują się w nielubianych przez was miejscach. Wtedy zostanie wam jeszcze mniej kierunków do wyboru, jeśli odrzucicie pewne Uniwersytety ze względu na położenie.
5. Etapy
Gdy zależy wam by studia były 5 letnie lub nie. Gdy zależy wam by zrobić tylko licencjat lub mieć możliwość przerwania studiów po 3 latach, bez zostania z niczym, weźcie ten punkt pod uwagę.
Tu dam mój przykład. Na wstępie skreśliłam studia magisterskie, czyli ciągłe, 5 letnie. Dlaczego? Przed obawą, gdyby coś nie wyszło. Mam możliwość zakończenia nauki po 3 latach i będę miała licencjat. Jeśli zapragnę zdobyć magistra, to zrobię to, ale mogę również pójść do pracy czy zrobić inny kierunku w kolejne 3 lata. Wtedy zyskam dodatkowy zawód, a dorzucam tylko rok nauki. Mogę również po licencjacie, odpuścić studia, a porobić różne kursy. Tak na prawdę mam ogrom możliwości.
Oczywiście, iż pewne kierunki nie obejdą się bez 5letniej nauki, takie jak np. prawo czy psychologia.
6. Nauka
Jeśli zdajecie sobie sprawę, że nie jesteście piątkowymi uczniami, a na maturach nie zdobędziecie po 90% z każdego przedmiotu. Należy sprawdzić progi przyjmowania, oraz ile kandydatów jest na jedno miejsce. Jeśli w statystykach uczelni widocznie widać, iż trudno dostać się na wybrany przez ciebie kierunek, a ty zdajesz sobie sprawę, że wątpliwe jest, iż dasz radę tam się dostać, to po prostu poszukaj tego kierunku gdzieś indziej, lub z niego zrezygnuj. Gdy masz 15 kierunków do wyboru. Taka rekrutacja ich zdecydowanie ci pomoże.
7. Praktyki
Ostatni i myślę, iż najmniej ważny punkt.
Jednak jeśli zostało ci wiele kierunków do wyboru, przejrzyj oferty praktyk. Może w danej uczelni proponują projekty, gdzie masz możliwość zdobycia umiejętności w zawodzie, a do tego wyjechania na dwa tygodnie do Portugali lub Hiszpanii?
Pamiętaj, że możesz złożyć papiery na 2,3, a nawet 5 kierunków. Jednak za każdy będzie trzeba zapłacić wpisowe.
Więc jak u was z tymi studiami?
Pomogły wam moje rady?
A może macie jakieś swoje porady?


Komentarze

 1. Już studiuję, ale mogę dodać, że naprawdę warto jeździć na targi edukacyjne, odwiedzać dni otwarte uczelni i podpytywać starszych studentów - tylko niekoniecznie tych przy stanowiskach ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Amazing post

  I Follow yours posts by May Blog List (MBL - top right) on Blogs Showcase
  Best regards
  Chic

  Chic's
  Blogs Showcase
  Chic Poradnik

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na szczęście etap edukacji mam już dawno za sobą, ale Twój poradnik przyda się tym, którzy są w trakcie albo przed. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogę poradzić tylko tyle: nie bój się żadnych rozwiązań. Moje wybieranie studiów to była czysta porażka. Planowałam Poznań: sprawdzałam kierunki, specjalnie pod ten uniwerek zdawałam rozszerzony WOS, którego nie cierpiałam, szukałam mieszkania, pociągów, byłam na targach Edukacyjnych - jednym słowem, wszystko miałam idealnie ustalone pod Poznań. Nawet ołówek z ich logo. I teraz zawsze mi głupio, jak patrzę na ten ołówek, bo używam go jako dumna studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie :D Dosłownie kilka dni przed maturą, na totalnym spontanie postanowiłam, że jednak idę do Krakowa. Rodzice byli załamani, wszystkie plany poszły się bujać, ze znajomymi widzę się raz na pół roku, do domu dojeżdżam 500 kilometrów. I prawie codziennie cieszę się, że nie trafiłam jednak do Poznania. Co tam wszystkie plany, jak cokolwiek ci się nie podoba w twoim wyborze, choćby najmniejsza rzecz - zmieniaj wszystko. Co tam wygoda, wracanie co weekend i słoiki jak się ma studiować w mieście, którego nie lubisz, albo na uczelni która cię wnerwia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego należy przeanalizować wszystkie podane punkty i wybrać kierunek oraz Uczelnie, która będzie nam najbardziej odpowiadała.

   Usuń
 5. Ja już tego nie potrzebuję, ale myślę że taki informator to bardzo przydatna rzecz:)

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie to już dawno za mną niestety .. uświadamiam sobie jak już stara jestem :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w temacie jestem Zielona :-) nie poszłam na studia i w sumie nie żałuję :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja maturę pisałam z 10 lat temu boże ale jestem stara hehe

  buziaki:*
  WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
 9. och, ja już po studiach... ale taki informator to przydatna sprawa :) szczególnie, gdy ktoś jeszcze nie jest zdecydowany :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa stronka , na pewno mi się przyda :)
  http://fasionsstyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie już to wprawdzie nie dotyczy, ale myślę, że taki informator może się okazać bardzo przydatny, zwłaszcza jak ktoś sam do końca nie jest pewien, co chce w życiu robić :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem w trakcie studiów, jakiś czas żałowałam kierunku, ale odczekałam chwilę i okazało się, że to coś, co chcę robić w życiu. Będę musiała zrobić jeszcze podyplomówkę, żeby nie być popychadłem, ale nie widzę siebie w innym miejscu, dlatego prę do przodu, w tym roku będę się pierwszy raz bronić :)

  OdpowiedzUsuń
 13. So interesting post ) Have a nice weekend)
  http://beyoutiful.com.ua

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem już po studiach :) Skończyłam pedagogikę resocjalizacyjną i opiekuńczo wychowawczą i nie żałuję tych decyzji. Od razu wiedziałam co chcę w życiu robić i że moja praca będzie związana z ludźmi ;) Nigdy nie rozumiałam moich znajomych którzy wybierali kierunki " modne " i " perspektywiczne" mimo że nie mieli do tego polotu ;) Koleżanka poszła na Budownictwo - bo miała mieć później otwarte drzwi wszędzie - wydała tysiące na korepetycje, wpadła w depresje, wytrzymała dwa lata . Kierujmy się swoimi predyspozycjami oraz zamiłowaniem ;) Studia to ma być przyjemny piękny czas a nie najgorsze wspomnienia w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja już mam to wszystko za sobą. Ale pamiętam jaki to był trudny wybór.

  OdpowiedzUsuń
 16. pierwszy raz czytam o tej stronie :) fajna sprawa.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetne rady, na pewno pomogłaś osobom wybierającym się na studia :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetne rady kochana, ja już po studiach zdecydowałam się na dziennikarstwo prasowe teraz zmieniła bym chyba na marketing bądź informatykę/programowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Polecam POlitechniki :) Najlepsze uczelnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Akurat ja studiuję, ale Twoje rady na pewno się przydadzą maturzystom i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wybór kierunku studiów to poważny krok ;) Przydatne rady dla wielu osób przed takim wyborem :)
  Obs.:* :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Powodzenia na maturze i w wyborze kierunku studiów:*

  OdpowiedzUsuń
 23. Juz po pierwszym tygodniu studiowania człowiek jest zachwycony! I trwa w tym błogostanie aż do sesji ;) Oprocz samorozwoju studia tez są super opcja na ułożenie sobie życia.

  OdpowiedzUsuń
 24. ja akurat mam problem z nauka więc studia to nie za bardzo dla mnie :)

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/04/checkpregnancycom-czyli-wszystko-o.html

  OdpowiedzUsuń
 25. Najlepiej wybrać to, co się lubi. Ok, ja wiem, pożądane kierunki są i w ogóle lepsza praca, ale nie wyobrażam sobie, żeby robić całe życie coś, czego nie lubię.

  OdpowiedzUsuń
 26. to faktycznie trudny wybór, ale życzę powodzenia! :) Ja już jestem po studiach :)
  zapraszamy w wolej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 27. wybór studiów to życiowy wybór! borze go dogłębnie przemyśleć! :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam, kierunki przyszłościowe na pewno mają szkoły bankowe.Wiele przyszłościowych i ciekawych kierunków jest na http://www.wsb.pl/kandydaci/dlaczego-wsb/jakie-studia-wybrac Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pomysł na prezent: Dzień Mamy